Vinç Klima

Ücretsiz Keşif
7/24 Servis
Endütstriyel Çözüm Ortağınız

Vinç Soğutma Ünitesi

 

MEVSİM İKLİMLENDİRME

VİNÇ KABİN SOĞUTMA SİSTEMLERİ

 

             

 

 

 

 

Demir- Çelik Fabrikaları, Kok Kömürü ve Çimento Fabrikaları, Alüminyum Üretim Tesisleri, Kağıt Fabrikaları gibi tesislerde ortam sıcaklığı ve termal radyasyonun çok yüksek ve ortam havası çok korozif olmasından kaynaklı, bu işletmelerde bulunan elektrik pano odaları, proses vinçlerin çalışmasını sağlayan frekans dönüştürücüler ve vinç kabini içersinde bulunan operatörlerin sağlıklı ve sorunsuz çalışması için özel olarak tasarlanmış bir klima kullanılmalıdır. Standart Soğutma Üniteleri (klimalar) yüksek ortam sıcaklığında ve hareketli parçaların üzerinde çalışması  imkansızdır. Çünkü standart klimaların kondenzasyon sıcaklıkları 45°C – 55°C arasındadır. Bunun sebebi bu klimalarda kullanılan soğutucu akışkanın yüksek kondenzasyon sıcaklıklarında basma basınçları kritik nokta sıcaklıklarının üzerindedir ve kritik basıncın üstünde oluşan ısı transferi çok az gerçekleşir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahsedilen yüksek ortam sıcaklığı ve korozif ortam havasına ilave olarak diğer önemli sorun ise Vinç Kabinlerinin kayar mekanizmasında hareket  dolayı Klima Dx Bataryaları, Kompresör ve diğer aksamlarda titreşim rezonansından kaynaklı çatlamalar ve kırılmalar oluşmaktadır.

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YARI HERMETİK KOMPRESÖR

Scroll kompresörler, basınç oranının 2 ile 4 aralıgında oldugu durumlarda daha yüksek isentropik verime çıkmaktadır. Buna karsın, basınç oranının artması ile scroll kompresörün verimi düsmekte, basınç oranının  5 ve üzerinde oldugu durumlarda, yarı hermetik kompresörler en verimli olmaktadır. Bu nedenle scroll kompresörler düsük buharlaşma  ve yüksek yoğunlaşma sıcaklıklarında tercih edilmemektedir. 

                                                                                                                                              Farklı Tip Kompresörlerin İzantropik Verim-Basınç Oranı Tablosu

 

 

KONDENSER

Alüminyum epoksi kaplamalı lameller ve soğutucu akışkanın geçtiği bakır borulardan dizayn edilmiştir. Ortam havasının tozlu ve kirli olmasından dolayı lamel aralıkları geniş tutulmuştur. Kondenser fanı maksimum ortam sıcaklıklarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Standart soğutma ünitelerinde lamel aralıkları ısı transferi verimi için 1-2mm arasında tutulur. Ancak Vinç Kabin Kliması Soğutma Üniteleri kondenser lamel aralıkları 3-5mm arasında tutularak sağlamlılık ve uzun ömür ön planda tutulmuştur.

 

 

EVAPORATÖR

Soğutma ünitesinin evaporatör kısmı kabin havasının ısısını alarak soğutucu akışkan vasıtasıyla kondensere iletilir. Evaporatör ünitesinde havayı soğutma işlemi sırasında mutlaka atılması gereken yoğuşma suyu bulunur. Kompakt tipte kondenser ünitesi ile aynı  ünitede tek parça olarak monte  edilir. Split tipinde ise kabin içine monte edilir.

PASLANMAZ ÇELİK DX BATARYA

Bazı tesislerde ortam havası kir ve tozdan daha tehlikeli korozif gazlardan ihtiva eder. Başlıcaları HNO3(nitrik asit), H2SO4(sülfirik asit), NH3(amonyak), S2(sülfür). Bu gazlar bakır ve alüminyum aksamlar ile tepkimeye girerek soğutma ünitesini ömrünü ve verimini kısaltır. Bunun önüne  geçmek için Paslanmaz Çelik Borulu Alüminyum Lamelli Epoksi Kaplamalı korozyon dayanımı güçlü olan Dx batarya ile dizayn edilmektedir.

 

 

EVAPORATÖR VE KONDANSER FANI

Evaporatör ve kondenser fanlarının seçimi, Exproof olarak yüksek ortam sıcaklığı ve korozif gazlara karşı yüksek dayanıklılık gösterecek şekilde seçilir.

FİLTRE SİSTEMİ

Kötü koku ve partikülleri filtreleyerek soğutma ünitesinin daha efektif çalışmasını sağlar.

SOĞUTUCU AKIŞKANLAR

 

Demir-Çelik Fabrikalarında yüksek ortam sıcaklığından  dolayı her soğutucu akışkan kullanılmaz. Bunun başlıca sebeblerinden birisi piyasadaki R407c, R404a, R410a, R22 gibi soğutucu akışkanların kritik sıcaklıkların üstünde gizli ısı transferi olamayacağı için kritik sıcaklığı yüksek gazlar tercih edilir. 

 

 

R134A

Ortam sıcaklığı 60°C, ozonu inceltme katsayısı 0, küresel ısınma potansiyeli 1300 olan kullanışlı bir gazdır.

 

R227EA

Ortam sıcaklığının 80°C kadar olan alanlarda termodinamik özelliklerinden dolayı ideal bir gazdır. Fiyat olarak r134a gazından daha pahalıdır. CFC ve HCFC içermez. ozonu delme potansiyeli 0, global ısınma potansiyeli 3500 olan bir gazdır.

 

R236FA

Kritik sıcaklığı 125°C olduğunda, 90 °C ortam sıcaklığına kadar ideal olarak çalışmaktadır. CFC içermez.

 

SERİLERE GENEL BAKIŞ

KOMPACT  SERİ

3 kW - 8 kW arasında soğutma yüklerinde, kabin içinde yeterli alan olmayan ve soğutma yükleri az olan operatör kabinlerinde kullanılır. Kompact tip seri kanal bağlantısı ve tesisat bağlantısı gerektirmez.

 

HAVA KANALLI KOMPACT SİSTEM

Operatör ve elektrik panel odalarında, havalandırma kanalları için uygun alan bulunan yerlerde kullanılır.

SPLİT (AYRILMIŞ) SERİ

Soğutma yüklerinin fazla olduğu kabinlerde kullanılır. İç ve dış ünite operatör kabininden bakır borular ile soğutucu akışkan boru bağlantısı yapılır.

 

KOMPACT SERİSİ SEÇİM TABLOSU

 

 

KOMPACT SERİSİ BOYUTLARI

HAVA KANALLI KOMPACT SERİSİ SEÇİM TABLOSU

 

HAVA KANALLI KOMPACT SERİSİ BOYUTLARI

SPLİT TİP SERİSİ SEÇİM TABLOSU

 

SPLİT TİP SERİSİ BOYUTLARI

 

 

 

Görseller


Web Tasarım